Jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę

22 marca to Światowy Dzień Wody, dlatego warto przyjrzeć się globalnemu problemowi jakim jest zmniejszanie się cennych zasobów tego surowca. Mogłoby się wydawać, że krąży ona w obiegu zamkniętym i nigdy nie powinna się wyczerpać. Sytuacja jest bardziej skomplikowana ponieważ słodka woda, nie jest wszędzie dostępna, a majaczący na horyzoncie kryzys klimatyczny, może nasilić procesy odpowiadające za uszczuplanie rezerw słodkiej wody użytkowej.

Źródła głębinowe wyczerpują się bardzo szybko. Co więcej często tracą przydatność przez zanieczyszczenie ściekami. To wszystko sprawia, że cena wody jest coraz większa. Dlatego warto pomyśleć o oszczędzaniu wody.  Poznaj kilka najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody.

Wybierz prysznic zamiast wanny – Kąpiel w wannie jest bardzo przyjemna i odprężająca. Kąpiąc się w wannie zużywasz nawet 160 litrów wody! Natomiast szybki kilku minutowy prysznic to 40-60 litrów wody. Liczby mówią same za siebie!

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – Prosty trik, który pomoże zaoszczędzić wodę. Potencjalna oszczędność to kilka złotych miesięcznie

Napraw cieknący kran i uszczelnij rury – Uszkodzony kran z którego delikatnie kapią pojedyncze krople, może generować nawet straty sięgające 5000 litrów wody rocznie!

Napraw lub wymień spłuczkę – dość częstym przypadkiem jest cieknąca woda ze spłuczki. Warto wtedy pomyśleć o naprawie ( czasem wystarczy przeczyścić zawór napełniający ) lub w razie konieczności wymianie całej spłuczki na nową ponieważ roczny rachunek za wodę może przewyższyć  koszt nowej spłuczki. Nowoczesne urządzenia dają możliwość regulowania wielkości strumienia spłukującej wody. Oszczędność to kilkanaście złotych miesięcznie.

  1. Nie pierz pojedynczych ubrań w pralce – Czy pierzesz wiele przedmiotów czy jeden to pralka zużywa taką sama ilość wody i energii. Dodatkowo warto ustawiać pranie w wersji eko lub odświeżać ubrania.
  2. Kup zmywarkę  – zmywanie ręczne pobiera 30% więcej wody niż zmywanie w zmywarce lecz warto pamiętać o tym, aby zmywarka była w pełni załadowana.

Kilka trików

  • Używaj programu 50°C, ECO lub AUTO,
  • Nie płucz wstępnie naczyń ,
  • Zawsze uruchamiaj w pełni załadowaną zmywarkę,

 

Jak podaje https://www.finish.pl/ koszt zmywania w zmywarce (detergent + woda + energia) wynosi średnio 1.10 zł.